Salmer fra kjøkkenet-povídky z kuchyně

7. ledna 2014 v 18:38 | Hermione |  Filmy
Čauky! :)
Rozhodla jsem se s vámi podělit o jeden film, na který jsem koukala v sobotu. Je to norsko-švédská komedie/drama Povídky z kuchyně (ale přesný překlad je prý Zpěvy z kuchyně :D) a musím přiznat, že se mi to opravdu líbilo.
Možná, že to není zrovna váš šálek kávy, protože ten děj je celkem pomalý a hlavně je to takový skandinávský humor, takže ne každému se to líbí.
Po skončení 2. světové války se švédští experti na bydlení a nábytek shodli na tom, že je třeba začít s tovární výrobou víceúčelových kuchyňských linek, které by domácnostem ušetřily čas, námahu i peníze. Když zmapovali chování a návyky svých hospodyněk, rozhodli se vědci z Institutu bytové kultury překročit geografické i "rodové" hranice. Počátkem 50. let vypravili do Landstadu, nevelké norské vesnice, která se pyšnila nebývale vysokým počtem starých mládenců, osmnáct svých pozorovatelů. Ti měli, čtyřiadvacet hodin denně, sledovat, jak si při kuchyňských pracích vedou osamělí muži. Institut je vybavil židlí na vysokých nohou, aby měli absolutní přehled o činnostech "sledovaného subjektu", výsadou přicházet a odcházet podle potřeby a zákazem hovořit s pozorovaným mužem nebo mu pomáhat při vaření. Tak vstoupil do domu i do života podivínského Izáka pozorovatel Folke Nilsson. Držel se všech instrukcí a byl zapálen pro svěřenou práci. Výzkum pro oba dopadl jinak, než si na začátku představovali. (Oficiální text distributora!)
Akorát už je to druhý norský film za sebou, který mě na konci rozbrečel.
Určitě doporučuju se na to podívat. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 CA CA | Web | 7. ledna 2014 v 19:15 | Reagovat

Tak to nevím, jestli by mě tohle mohlo zaujat, ale občas mě filmy dost překvapí, tak někdy až bude hodně nuda a hodně času ( :DDD ) tak bych to mohla zkouknout :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama